Розмова з митцем

Інтерв’ю з надзвичайно талановитою та щирою Мартою Сирко.

Її світлини неможливо забути, а стиль неможливо не впізнати…
Марта Сирко – тендітна дівчина, не просто фотограф, а справжня мисткиня з унікальним баченням світу.

Марта була спікером онлайн-курсу від InLight Studio та неодноразово знімала в залах нашої студії.
Ми поставили Марті питання, які нас найбільше цікавили та дуже вдячні їй за змістовні відповіді!

InLight: Чи є щось таке, що ти вважаєш найбільш хвилюючим та чуттєвим у тілі людини?

Марта: Взагалі, в кожному тілі є щось особливе, я люблю шукати якісь унікальні частинки і підкреслювати їх. Все сталось через вивчення себе та свого тіла і прийняття, ввжаю зйомку ню своєрідним ритуалом – знайомство самого з собою та пошук більшої любові до себе.

InLight: На що ти звертаєш увагу в першу чергу у своїх моделях?

Марта: Важливо усвідомлювати для якої зйомки береться модель, коли це про комерцію – ціняться лише професійні навички, модель повинна мати витримку, бути працьовитою, адже злагоджена робота команди і є запорукою гарного результату.

InLight: Чи легко тобі розкривати нестандартну красу за допомогою фотографії? Наприклад, проект з дітьми сонця.

Марта: Я просто зрозуміла, що мені в будь-якій ситуації хочеться показати все в художній красі, це не завжди добре для фотографа, особливо якщо він хоче знімати документалістику. Якщо говорити про дітей сонця, я собі поставила таку задачу – зняти їх в своєму стилі. Я не просила їх позувати, я просто ловила моменти, тому вийшло щиро.

InLight: Як ти прийшла до участі у соціальних проектах? Це моральна потреба чи щось інше?

Марта: Спочатку я займалась зйомками в місцевому ЛКП, попросилась туди волонтером, знімала собачок на прилаштування, потім була зйомка для воїнів АТО, ми знімали їх на календар теж разом з собачками, потім були ще різноманітні зйомки. Я подумала, якщо мої фотографії можуть допомогти, то чому не зняти?
Та не всі проекти люди роблять щиро та від душі, плюс їх зараз дуже багато. Якщо у вас є проблема , ви можете вплинути на неі зробивши щось творче , але це має бути чимось новим, особливим та неповторним. Наразі я не роблю ніяких проектів, думаю більш детально над іншими темами.

InLight: Чи можна вважати Self-portraits мистецьким жанром? Складніше знімати себе чи модель?

Марта: Я люблю робити автопортрети, це допомагає мені зрозуміти саму себе. Це жанр окремий – точно. Складно себе знімати лише в технічному плані, деколи я прошу близьких зловити мене, шукаю ракурси, світло та вибираю позу, ставлю камеру , витримку і прошу зняти. Я можу знущатись над собою і не боятись скарг,😁 тому цей жанр мені близький.

InLight: Твоя улюблена схема світла? Чи експериментуєш з імпульсним світлом?

Марта: Улюблена схема – це вікно.😁Насправді, немає змоги часто знімати з імпульсом, я вмію з ним працювати, просто не дуже люблю. Зараз мода якогось неочікуваного світла, того яке появляється на один момент і ви, як фотограф, маєте зловити цей момент. Я люблю відблиски та приглушеність, спокійні тони та темні відтінки.

InLight: Чи є щось таке, що може вивести тебе з рівноваги під час зйомки? Якщо так, то як ти опановуєш себе?

Марта: Звичайно, це поведінка людей на локації. Наприклад: агенство дає моделей, а вони зовсім не вміють працювати, час йде, замовник нервує, а ти маєш якось все це залагодити. Чи просто, коли все йде не за планом, хтось запізнюється чи не з’являється і тд. Я себе контролюю і ніколи не дозволяю собі кричати чи якось дивно поводитися, це все робочі процеси, треба швидко вирішувати проблему, вихід з рівноваги можна відкласти на потім, на першому місці – зробити зйомку.

InLight: Наскільки критично ти відносишся до своєї власної творчості?

Марта: Я дуже критична, ніколи не задоволена результатом і завжди зла на себе, але мені так подобається, адже це тримає мене в тонусі.

InLight: Що є для тебе запорукою успішної зйомки, як комерційної, так і творчої?

Марта: Це гармонія на зйомці, коли людям подобається те, що я роблю, і коли я роблю те, що подобається людям. Взаємоповага та якась врівноваженість – це все допомагає зробити процес простим, а фото грандіозними.

InLight: Ти знімаєш як професійних моделей, так і звичайних людей. Чи відчуваєш себе трохи психологом? Використовуєш якісь прийоми, щоб швидко налаштувати людину на зйомку, розслабити її?

Марта: Я шукаю для кожного індивідуальні підходи. Зазвичай, думаю 80 на 20, що мені вдається зробити процес хорошим та веселим, але ми всі люди і бувають різні моменти. Я зі свого боку завжди налаштована лише на позитив та дарування людям хорошої енергетики на той момент, коли їх знімаю – це дуже важливо. Тому свій настрій, який би він не був, я «ховаю у скриньку». Якось в мене померла близька людина, я дізналась про це по телефону перед зйомкою. Але я відзняла зйомку на позитиві і поїхала організовувати похорон…
Я дуже люблю свою роботу і вважаю, що мої проблеми ніколи не мають впливати на інших людей.

InLight: Що стосується комерційного аспекту, чи продаєш ти свої світлини галереям або просто поціновувачам твоєї творчості?

Марта. Так, для цього робляться окремі зйомки. Зараз я активніше займаюсь цим питанням.

InLight: Тебе запрошують до складу журі різноманітних конкурсів. Чи важко обирати серед молодих митців? Які твої критерії відбору робіт?

Марта: Це важко, ти вирішуєш чиюсь долю, як колись вирішували мою. Я опираюсь на загальні правила та власні відчуття, таким чином обираю роботи.

InLight: Якби охарактеризувати твій стиль лише одним словом, яке б воно було?

Марта: Світло.

InLight: Що для тебе найважливіше, на що у першу чергу звертаєш увагу, коли приходиш до фотостудії?

Марта: Вентилятор, темна стіна, двері та штори😁

InLight: Зараз в InLight School відбувся перший випуск. Що би ти порадила фотографам-новачкам робити, а чого ніколи не робити на шляху до професіоналізму?

Марта: Раджу вчитись саме теорії, раджу бути допитливим у всіх сферах мистецтва, раджу зрозуміти одразу, чого вони хочуть!😉

Інтерв’юер: Вікторія Мей
Відповіді та фото: Марта Сирко